Posted On: 04/4/19 4:02 PM

Today, the MSHSL released new section assignments for girls basketball which apply to the 2019-2020 and 2020-2021 seasons. There wasn’t a ton of movement in Minnesota’s smallest class, with the exception of some major shake-ups in Section 4A.

Here are the section assignments for Class 1A, as well as the movement that happened within each section.

 

Section 1A

Alden-Conger/Glenville-Emmons

Bethlehem Academy

Blooming Prairie High School

Fillmore Central High School

Grand Meadow High School

Hayfield High School

Hope Lutheran High School

Houston High School

Kingsland High School

Lanesboro High School

LeRoy-Ostrander High School

Lyle-Pacelli

Mabel-Canton High School

Minnesota State Academy for the Deaf

Randolph High School

Rushford-Peterson High School

Schaeffer Academy

Southland High School

Spring Grove High School

Wabasha-Kellogg High School

 

Who’s In: Hope Lutheran

Who’s Out: Goodhue

 

Section 2A

B O L D High School

Buffalo Lake-Hector-Stewart High School

Cedar Mountain High School

Central Minnesota Christian

Cleveland High School

Madelia High School

Martin County West High School

Mt. Lake Area – Comfrey

New Ulm Cathedral High School

Nicollet/Mankato Loyola

Renville County West High School

Sleepy Eye High School

Sleepy Eye Saint Mary’s High School

Springfield High School

St. Clair High School

United South Central High School

Waterville-Elysian-Morristown H.S.

 

Who’s In: Martin County West, Waterville-Elysian-Morristown

Who’s Out: Minnesota Valley Lutheran, Janesville-Waldorf-Pemberton

 

Section 3A

Adrian High School

Canby High School

Dawson-Boyd High School

E.C.H.O. Charter School

Edgerton High School

Ellsworth High School

Heron Lake-Okabena / Fulda Coyotes

Hills-Beaver Creek High School

Lac qui Parle Valley High School

Lakeview High School

MACCRAY High School

Minneota High School

Murray County Central High School

Red Rock Central High School

Russell-Tyler-Ruthton High School

Southwest Minnesota Christian

Wabasso High School

Westbrook-Walnut Grove High School

Yellow Medicine East H.S.

 

Who’s In: E.C.H.O. Charter School

Who’s Out: None

 

Section 4A

Academy for Sciences & Agriculture

Avail Academy

Chesterton Academy

Christ’s Household of Faith

Community of Peace Academy

Heritage Christian Academy

High School for Recording Arts

Hmong College Prep Academy

Hope Academy

Legacy Christian Academy

Lester Prairie \ Holy Trinity

Liberty Classical Academy

Lincoln International/Higher Ground/Career Pathways

Mayer Lutheran High School

Metro Deaf School

Minnesota Transitions Charter School

North Lakes Academy

PACT Charter School

Trinity School at River Ridge

Venture Academy

West Lutheran High School

 

Who’s In: Academy for Sciences & Agriculture, Chesterton Academy, High School for Recording Arts, Hmong College Prep Academy, Metro Deaf School, Minnesota Transitions Charter School, North Lakes Academy, PACT Charter School, Trinity School at River Ridge, Venture Academy

Who’s Out: Christo Rey Jesuit, Christian Life School, Hiawatha Intercollegiate, Metro Schools College Prep

 

Section 5A

Barnum High School

Belgrade-Brooten-Elrosa H.S.

Bertha-Hewitt High School

Braham High School

Browerville High School

East Central High School

Hinckley-Finlayson High School

Isle High School

Kerkhoven-Murdock-Sunburg H.S.

Laporte High School

McGregor High School

Nevis High School

Ogilvie High School

Onamia High School

Pine River-Backus High School

Sebeka High School

St. John’s Prep

Swanville High School

Upsala High School

Verndale High School

Walker-Hackensack-Akeley H.S.

 

Who’s In: Barnum

Who’s Out: Menahga

 

Section 6A

Ada-Borup High School

Ashby High School

Battle Lake High School

Brandon-Evansville High School

Campbell-Tintah High School

Clinton-Graceville-Beardsley H.S.

Hancock High School

Henning High School

Hillcrest Lutheran Academy

Lake Park-Audubon

Mahnomen/Waubun Thunderbirds

NCE/UH Titans

New York Mills High School

Ortonville High School

Park Christian High School

Parkers Prairie High School

Rothsay High School

Underwood High School

West Central Area School

Wheaton/Herman-Norcross

 

Who’s In: Campbell-Tintah

Who’s Out: Pelican Rapids

 

Section 7A

Bigfork High School

Carlton High School

Cherry High School

Chisholm High School

Cook County High School

Cromwell-Wright High School

Deer River High School

Ely High School

Floodwood High School

Fond du Lac Ojibwe High School

Hill City / Northland Storm

Littlefork-Big Falls High School

Mountain Iron-Buhl High School

Nashwauk-Keewatin High School

North Woods High School

Northeast Range High School

Silver Bay (Wm. Kelley) High School

South Ridge High School

Wrenshall High School

 

Who’s In: No Change

Who’s Out: No Change

 

Section 8A

Badger/GB-MR

Blackduck High School

Bug-O-Nay-Ge-Shig School

Cass Lake-Bena High School

Clearbrook-Gonvick High School

Climax-Fisher

Fertile-Beltrami High School

Fosston High School

Goodridge/Grygla-Gatzke

Kelliher/Northome

Kittson County Central

Lake of the Woods H.S.

Northern Freeze

Red Lake County Central

Red Lake Falls High School

Red Lake High School

Sacred Heart High School

Stephen-Argyle Central High School

Warren-Alvarado-Oslo High School

Win-E-Mac High School

 

Who’s In: Bug-O-Nay-Ge-Shig School

Who’s Out: None

 

Curious how the other classes shook out? Here are the new section assignments for the rest of Minnesota:

Class 4A

Class 3A

Class 2A

 

Cover photo courtesy of targetcenter.com