Posted On: 04/4/19 4:04 PM

Today, the MSHSL released new section assignments for girls basketball which apply to the 2019-2020 and 2020-2021 seasons. There were some significant changes within Class 2A, with major shake-ups within the sections, as well as some solid teams moving down after playing the 2018-2019 season in Class 3A

Here are the section assignments for Class 2A, as well as the movement that happened within each section.

 

Section 1AA

Caledonia High School

Cannon Falls High School

Chatfield High School

Cotter High School

Dover-Eyota High School

Goodhue High School

Kenyon-Wanamingo High School

La Crescent- Hokah High School

Lake City High School

Lewiston-Altura High School

Pine Island High School

Plainview-Elgin-Millville High School

Rochester Lourdes High School

St. Charles High School

Stewartville High School

Triton High School

Zumbrota-Mazeppa High School

 

Who’s In: Goodhue

Who’s Out: Byron

 

Section 2AA

Belle Plaine High School

Blue Earth Area High School

Fairmont High School

G-F-W High School

Glencoe-Silver Lake High School

Janesville-Waldorf-Pemberton H.S.

Jordan High School

Lake Crystal-Wellcome Memorial

Le Sueur-Henderson

Maple River High School

Medford High School

Minnesota Valley Lutheran

New Richland-H-E-G H.S.

Norwood-Young America High School

Shattuck-Saint Mary’s

Sibley East High School

Tri-City United High School

Waseca High School

 

Who’s In: Blue Earth, Fairmont, Janesville-Waldorf-Pemberton, Lake Crystal-Wellcome Memorial, Maple River, Medford, Minnesota Valley Lutheran, New Richland-H-E-G, Shattuck-Saint Mary’s, Waseca

Who’s Out: None

 

Section 3AA

Atwater-Cosmos-Grove City H.S.

Benson High School

Eden Valley-Watkins High School

Jackson County Central High School

Litchfield High School

Luverne High School

Minnewaska Area H.S.

Montevideo High School

Morris Area/Chokio-Alberta

New London-Spicer High School

Paynesville Area High School

Pipestone Area High School

Redwood Valley High School

Saint James Area

Tracy-Milroy-Balaton High School

Windom Area High School

 

Who’s In: Jackson Country Central, Luverne, Pipestone Area, Redwood Valley, Saint James Area, Tracy-Milroy-Balaton, Windom

Who’s Out: None

 

Section 4AA

Concordia Academy-Roseville

Cristo Rey Jesuit High School

Hiawatha Collegiate High School

Math & Science Academy

Minnehaha Academy

Mounds Park Academy

New Life Academy

Nova Classical Academy

St. Paul Humboldt

St. Agnes High School

St. Croix Preparatory Academy

St. Paul Academy and Summit School

St. Paul Johnson High School

St. Paul Washington Technology Magnet

Twin Cities Academy/ Great River Tigers

 

Who’s In: Cristo Rey Jesuit, Hiawatha Collegiate

Who’s Out: Minneapolis Edison, Minneapolis Roosevelt, Trinity School, High School for the Recording Arts

 

Section 5AA

Annandale High School

Blake School (The)

Breck School

Brooklyn Center High School

Dassel-Cokato High School

FAIR School

Holy Family Catholic High School

Howard Lake-Waverly-Winsted H.S.

Maple Lake High School

Maranatha Christian Academy

Metro Schools College Prep

Minneapolis North Community H.S.

Minneapolis Patrick Henry H. S.

Providence Academy

Rockford High School

Southwest Christian

The International School of Minnesota / ERA

Watertown-Mayer High School

 

Who’s In: Dassel-Cokato, FAIR School, Metro Schools College Prep, The International School of Minnesota / ERA

Who’s Out: PACT Charter

 

Section 6AA

Albany High School

Foley High School

Holdingford High School

Kimball Area High School

Long Prairie-Grey Eagle H.S.

Melrose Area High School

Milaca High School

Mora High School

Osakis High School

Pierz High School

Pine City High School

Royalton High School

Rush City High School

Sauk Centre High School

Spectrum High School

St. Cloud Cathedral High School

 

Who’s In: Long Prairie-Grey Eagle

Who’s Out: North Lakes Academy

 

Section 7AA

Aitkin High School

Crosby-Ironton High School

Esko High School

Eveleth-Gilbert High School

Greenway High School

International Falls H.S.

Duluth Marshall

Mesabi East High School

Moose Lake/Willow River

Pequot Lakes High School

Pillager High School

Proctor High School

Two Harbors High School

Virginia High School

 

Who’s In: None

Who’s Out: Barnum, Duluth Denfeld

 

Section 8AA

Bagley High School

Barnesville High School

Breckenridge High School

Crookston High School

Dilworth-Glyndon-Felton H.S.

East Grand Forks High School

Fergus Falls High School

Frazee High School

Hawley High School

Menahga High School

Park Rapids Area High School

Pelican Rapids High School

Perham High School

Roseau High School

Staples-Motley High School

Thief River Falls High School

Wadena-Deer Creek High School

Warroad High School

 

Who’s In: Fergus Falls, Menagha, Pelican Rapids

Who’s Out: Long Prairie-Grey Eagle

 

Curious how the other classes shook out? Here are the new section assignments for the rest of Minnesota:

Class 4A

Class 3A

Class 1A

 

Cover photo courtesy of targetcenter.com