Posted On: 04/26/19 3:16 PM

Today, the first live period of the AAU season starts and while there aren’t any games going on at the Be The Best event in Ames, it will be a loaded slate tomorrow. To enhance your ability to sort through the schedule, I am providing a list of schedules for each pool. To see the schedule simply click “schedule” as it is hyperlinked in. Make sure to check back this weekend as well as next week for event coverage. My personal viewing schedule is at the very bottom (pool games only).


Where

The Fieldhouse
West Towne Courts
Gilbert High School

Teams Participating

Red Divison

Pool A: All Iowa Attack Multi-Sport, Liberty Pumas, North Tartan Haugo 2020
Pool B: Nebraska Attack National 2020, SD Attack, Mo Phenom Columbia 2020
Pool C: Precision Athletics, Lady Martin Brothers 2020, Western Iowa Express 2020
Pool D: All Iowa Attack Nike Mauro 2021, Iowa Select 2020, MN Comets Elite 2020

Red Schedule

Black Division

Pool A: Unity Stars 2020, Pentagon Brown, KS Elite
Pool B: Iowa Prep Girls Black 2020, MN Comets Select, Mo Phenom Swoosh 2020

Black Schedule

White Division

Pool A: All Iowa Attack National 2021, Pentagon Schlekeway, Iowa Intensity 2021
Pool B: Western Iowa Express 2021, MN Comets Elite 2021, Lady Martin Brothers 2021
Pool C: SD Attack 2021, Mo Phenom Columbia 2021, Urbandale HS
Pool D: Iowa Prep Red 2021, Nebraska Lasers National Gold 2021, CY Select 2021

White Schedule

Grey Division

Pool A: All Iowa Attack Regional, Mo Phenom Columbia 2021, KS Elite
Pool B: Iowa Prep Black 2021, Nebraska Attack Select, Mo Phenom Topeka 2022

Grey Schedule

Yellow Division

Pool A: All Iowa Attack National Anderson 2022, Iowa Prep Black 2022, Pentagon Johnson
Pool B: SD Attack 2022, Iowa Select 2022, Lady Martin Brothers 2022
Pool C: All Iowa Attack National Bell 2022, Hookshots, Western Iowa Express 2022
Pool D: Iowa Prep Red 2022, CY Select Alpha 2023, North Tartan Scalia 2022

Yellow Schedule

Orange Division

Pool A: SD Attack 2023, Team Factory National 2023, CY Select Beta 2023
Pool B: Nebraska Attack UAA, Lady Martin Brothers 2023, Game Speed Basketball
Pool C: MN Elite, Iowa Select 2023, Phenom Price
Pool D: Flash Black 2023, CY Select Gamma 2023, North Tartan Milan 2023

Orange Schedule

Blue Division

Pool A: All Iowa Attack Nike Black 2023, P.R.E.P Reliford, Western Iowa Express, CY Select Beta 2024
Pool B: Iowa Prep Red 2023, Junction Girls, Team Factory Select 2023, CY Select Alpha 2023

Blue Schedule

My Viewing Schedule

Saturday

9:00 AM

IA Intensity 16U

All Iowa Attack 10th National

The Fieldhouse – FH Ct 2

10:05 AM

All Iowa Attack 10th Nike Mauro

Iowa Select 11th

The Fieldhouse – FH Ct 1

11:10 AM

Lady Martin Bros 2023

Nebraska Attack 8th UAA

The Fieldhouse – FH Ct 2

12:15 PM

CY Select 8th Beta

Team Factory National 2023

The Fieldhouse – FH Ct 4

1:20 PM

Iowa Prep 16U Girls Red

Nebraska Lasers National Gold 2021

The Fieldhouse – FH Ct 4

2:25 PM

SD Attack

Mo Phenom Columbia 17u

The Fieldhouse – FH Ct 2

3:30 PM

Iowa Prep 15U Girls Red

CY Select 8th Alpha

The Fieldhouse – FH Ct 4

4:35 PM

Western Iowa Express 11th

Precision Athletics

The Fieldhouse – FH Ct 3

5:40 PM

Pentagon Johnson

All Iowa Attack 9th National Anderson

West Towne Courts – WTC Ct 1

6:45 PM

Western Iowa Express 10th

Lady Martin Bros 2021

The Fieldhouse – FH Ct 2

7:50 PM

Iowa Prep 17U Girls Black

MN Comets Select

The Fieldhouse – FH Ct 2

8:55 PM

AIA HS Regional

KS Elite

West Towne Courts – WTC Ct 1

Sunday

8:00 AM

P.R.E.P Reliford

All Iowa Attack 8th Nike Black

The Fieldhouse – FH Ct 2