Posted On: 05/6/19 9:32 PM

The 2019 State AAU Prelims are in the books and the seeds have all been determined for the State Tournament which opens Friday evening in Bloomington and Chaska. The Minnesota Fury hold the top seeds in 2020 and 2023 while North Tartan captured the top spots in 2021 and 2022. The Minnesota Stars hold a 3, 4, 6 and 7 seed. The top-seeded independent team is #2 Minnesota Elite Cade in the 2023 class, who have already captured two state titles in 5th and 6th grade. DTA Academy Blue is the #3 seed in 2022. UVA Coley is #4 in 2021. Here’s how it shakes out.

CLASS OF 2020

  1. Minnesota Fury 2020 UAA
  2. North Tartan EYBL
  3. MN Metro Stars Starks
  4. MN Suns Bluestar Michaud
  5. North Tartan Elite
  6. Minnesota Fury 2020 Yellow
  7. Minnesota Stars Antl
  8. Minnesota Heat Hinck
  9. E1T1 Premier
  10. Stars DeSart
  11. United
  12. MN/WI Force
  13. Northern Lights
  14. Minnesota Heat Gustafson
  15. Minnesota Comets Elite
  16. MN Rise Martin

16 more teams will compete for the D2 State Championship in 2020 led by Crossfire South, Minnesota Stars Buerman, Minnesota Suns Froehlich and Lady Get Shook McMillan.

CLASS OF 2021

  1. North Tartan EYBL
  2. North Tartan Elite
  3. Fury 2021 UAA
  4. UVA 2021 Coley
  5. Minnesota Comets Elite
  6. Minnesota Stars Hersch
  7. Tayler Hill Elite
  8. Minnesota Heat Vang
  9. MN/WI Force
  10. Crossfire Schuck
  11. So. Minnesota Fury 2021
  12. Minnesota Fury 2021 Yellow
  13. Crossfire Herman
  14. Suns Bluestar Long
  15. 43 Hoops 2021
  16. MN Rise Wolfe

18 more teams will compete for the D2 State Championship in the Class of 2021 led by Minnesota Stars DeSart, Jump Street, Minnesota Basketball Academy Brown and Minnesota Stars Zabel.

CLASS OF 2022

  1. North Tartan Elite
  2. Minnesota Fury 2022 UAA
  3. DTA Academy Navy
  4. Minnesota Stars Nilsen
  5. UVA Ware
  6. MN P.R.E.P Elite
  7. North Tartan Scalia
  8. MN Metro Stars 2022
  9. So. Minnesota Fury 2022
  10. Minnesota Fury 2022 Yellow
  11. 43 Hoops 2022
  12. Minnesota Comets Canesi
  13. Minnesota Stars Bjorgaard
  14. DTA Academy Black
  15. Rise Up
  16. High Impact Savela

17 more teams will compete for the D2 State Championship in the Class of 2022 led by top seeds Minnesota Heat Smetana, MN Suns Bluestar Fassett, MN Rise Fredericks and MN/WI Force.

CLASS OF 2023

  1. Minnesota Fury 2023 UAA
  2. Minnesota Elite Cade
  3. Minnesota Stars Hersch
  4. North Tartan Milan
  5. 43 Hoops Martin
  6. Suns Bluestar Foss
  7. MN Metro Stars Wiese
  8. Minnesota Stars Wolyniec
  9. Minnesota Fury 2023 Yellow
  10. North Tartan Wolkow
  11. Crossfire Vaughn
  12. Crossfire Goodman
  13. Top Flight 2023
  14. Minnesota Comets Elite
  15. MN/WI Force
  16. MN Rise Busse

18 more teams will play in the D2 State Championship in the Class of 2023 and 18 more will contest the D3 title.

The tournament schedule is expected to be released by the end of the day on May 7. Visit aauevents.com/girlsstate later in the week for the details.